ZİYARETÇİ OLUN Yerinizi Ayırtın
24-26 EKİM 2024, TÜYAP BURSA ULUSLARARASI FUAR VE KONGRE MERKEZİ

Haberler

Elektrikli araçlar, satışlarını bir yılda 7 kat arttırdı!
Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin (ODMD) açıkladığı son rapora göre, yüzde 100 elektrikli otomobillerin pazar payı Temmuz sonu itibarıyla yüzde 3.4’e ulaştı. Ocak-Temmuz döneminde toplamda 17 bin 307 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşti. Böylece elektrikli araçlar satışlarını bir yılda 7 kat arttırdı.Aynı dönemde 53 bin 49 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşirken, hibrit otomobiller pazardan aldığı pay yüzde 10.3 oldu. Pazardaki benzinli otomobil liderliği ise ocak-temmuz döneminde satılan 355 bin 927 adetle (yüzde 68.9 pazar payı) devam etti.Şimdi Go Green Türkiye için kayıt olun, her geçen gün büyüyen elektrikli araç sektörünün bir parçası olun!
Elektrikli araç şarj istasyonu sayısı 3.790'a ulaştı!
EPDK, Türkiyede elektrikli araç şarj istasyonu sayısının Ağustos 2023 itibarıyla 3.790a ulaştığını açıkladı. Türkiyede 2023 başında 1.719 olan şarj istasyonu sayısı ikiye katlandı.Türkiye, Avrupada AC şarj noktası açısından 2., DC şarj noktası açısından 3., toplam şarj noktası açısından 2. sırada yer alıyor. Türkiyedeki mevcut şarj noktalarının İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir başta olmak üzere nüfusun yoğunlaştığı bölgelerde kümelendiği görülürken, Türkiyenin 81 ilinin tamamında halka açık şarj noktaları elektrikli araç sahiplerine hizmet veriyor.En yeni şarj istasyonları ve elektrikli araç sektörüne dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz Go Green Türkiye için şimdi online kayıt olun!
Elektrikli Araç Batarya Pazarı Çok Hızlı Büyüyor!
2019 yılında 17 milyar dolar olan elektrikli araç batarya pazarı, SNE Research tahminlerine göre 2028 itibariyle 95 milyar dolar büyüklüğe ulaşacak.Elektrikli araç pazarı ve lityum-ion bataryalar konusunda uzmanlaşmış veri analitiği şirketi Benchmark Minerals’ın yapmış olduğu bir analizde, Türkiye’nin otomotivdeki önemli ihracat pazarı Avrupa’da otomobilsektörünün geleceğinin Çinli batarya üreticileri tarafından domine edileceği öngörülüyor.Onlarca yıl boyunca içten yanmalı motor üretiminin küresel merkezi olan Avrupa otomotiv sektörünün, elektrifikasyon sürecinde hakimiyeti bataryalardaki gücü dolayısıyla Çin’e kaptıracağı öngörülüyor.Elektrikli araçlara ve şarj teknolojilerine dair aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Go Green Türkiye’de elektrikli araç batarya pazarının lider firmaları yerlerini almaya başladı!
Pil teknolojilerindeki gelişmeler sektöre ivme kazandırıyor!
Elektrikli araç sektöründe yakalanan ivmedeki önemli bir faktör de, pilin teknolojik gelişmelerle birlikte daha ucuz hale gelmesi. Lityum-iyon temelli pil fiyatları %74 düşerken, bu pillerin enerji yoğunlukları ortalama %5 büyüme gösterdi.Yıllık pil üretim kapasitesinin mevcut 90GWh seviyesinden 2025’te 290GWh’ye çıkacağı öngörüsü arz zincirinin olgunlaşmakta olduğunu gösteriyor.Önümüzdeki 10 yılda, elektrikli araç sektörü, geçmiş 50 yılda katettiğinden çok daha uzun bir mesafeyi ‘ulaşım’ kavramının ve tüketici tercihlerinin hızla değişeceği bir noktada almak durumunda kalacak.Pil ve pil teknolojisi yönetim sistemleri ile birlikte elektrikli araç sektörüne dair aradığınız her şey Go Green Türkiyede!
Yeşil otomobiller çağı başlıyor!
İçten yanmalı motorlar, yüzyılı aşkın süredir rakipsiz haldeydi ancak elektrikli araçlar mevcut durumu değiştiriyor.Küresel iklim krizini durdurmak için özellikle zengin batı ülkeleri başta olmak üzere kömür ve petrol gibi fosil yakıtların kullanımını tamamen terk etmeye yönelik planlar yapıyor. Bu çerçevedeAvrupa Birliğiülkeleri 2030’a kadar kömürlü termik santralleri kapatmayı hedeflerken diğer yandan da elektrikli araç kullanımını artırmaya çalışıyor.Elektrikli araçlar, 2030a kadar günde en az 5 milyon varil petrol ihtiyacını da ortadan kaldıracak. Arabalar bu değişimin sadece ilk dalgası, elektrikli otobüsler, kamyonlar ve diğer elektrikli araçlar da çok yakında onları takip edecek.Ayrıca hava kirliliği ile mücadele için birçok ülkenin dizel ve benzinli araçlar için getirdiği emisyon kısıtlamaları otomobil üreticilerini elektrikli araç geliştirmeye yönlendiren diğer bir unsur oldu.Elektrikli araç sektörüne dair tüm ürün, hizmet ve teknolojileri tek çatı altında bulabileceğiniz Go Green Türkiye 16 Kasımda kapılarını açıyor.
Otomobil firmalarından elektrikli bisiklete yatırım!
Elektrikli bisiklet pazarının potansiyeli geleneksel bisiklet markalarının dışına taştı. Pazara dev otomobil firmaları da yatırım yapmaya başladı. Gelişen motor ve batarya teknolojileri sayesinde şehir içi ulaşımını keyifli ve çevreci hale getiren elektrikli bisikletler, birçok kişi için otomobillerin yerini almış durumda.Ayrıca elektrikli bisiklet üretiminde ortaklıkların öne çıktığı da görülüyor. Elektrikli otomobil modellerine önemli yatırımlar yapan firmalar, ulaşımın kişisel geleceğinde yer alacak çalışmalara başladılar.Elektrikli bisikletpazarı her geçen yıl büyüyor, böylece bu araçyeni ve iddialı bir seçenek karşımıza çıkıyor.Aralarında elektrikli bisikletin de yer aldığı geniş ürün kategorileri ile elektrikli araç sektörünü buluşturacak olan Go Green Türkiye ziyaretçilerini bekliyor!
ABD'den Elektrikli Araçlara Yönelik Yeni Yatırımlar Geliyor!
2030a kadar tüm yeni araç satışlarının yüzde 50sinin elektrikli olması hedeflenen ABD’de, elektrikli araçlara geçişi desteklemek için yeni özel ve kamu sektörü yatırımları paylaşıldı.Mevcut durumda ülkede elektrikli araç satışlarının 3 katına çıktığına ve halka açık şarj istasyonlarının sayısının 2021 yılından bu yana yüzde 40ın üzerinde arttığına işaret edilerek, 3 milyondan fazla elektrikli aracın yollarda olduğu ve ülke genelinde 135 binden fazla halka açık elektrikli araç şarj istasyonunun bulunduğu belirtildi.Tüm dünyada gittikçe artan yatırımlarla birlikte büyüyen elektrikli araç sektörünün Türkiye’deki en önemli ticaret platformu olan Go Green Türkiye’de şimdi yerinizi ayırtın, markanızı yeni ve heyecan verici bir sektörle aynı anda anılır hale getirin!
Elektrikli Araç Satışında %175.4’lük Artış!
Ülkemizde 2021 yılınınOcak-Ağustos ayları arasında 1.196 adet elektrikli araçsatılırken, 2022 yılının aynı döneminde3.283 adet elektrikli araçsatışı yapıldı.%174,5 oranında 3 kat bir artış gözlemlenen sektörde 2023 yılında büyümenin katlanarak artacağı öngörülüyor.Tüm dünyada elektrikli araçlara ilgi giderek artıyor.Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2021de küresel otomobil satışlarındaki tüm net büyümenin elektrikli araçlara atfedilebileceğini belirtiyor. Bu artışı göğüsleyen Çin, Avrupa ve ABD, küresel elektrikli araç satışlarının yaklaşık yüzde 90ına ev sahipliği yapıyor.Türkiyedeki elektrikli araç sektörünü buluşturacak olan Go Green Türkiyede işinibüyütmek, doğru hedef kitleyle buluşmak isteyen firmalar yerlerini almaya başladı. Fuar 16-18 Kasımda Tüyap Bursada düzenlenecek.

HABERDAR OLUN

Bilgilendirme, bülten, ve sektörle ilgili gelişmelerden
haberdar olmanız için iletişim bilgilerinizi kaydedin.